Najlepsi golfiści, którzy wstrząsnęli światem golfaŚwiat golfa stale się rozwija. Na początku każdego nowego roku kalendarzowego, nie jest rzadkością słyszeć świeżą partię nazwisk wymienianych jako przełomowe gwiazdy, które mogą odcisnąć duże piętno na sporcie w nadchodzących 12 miesiącach. Zazwyczaj te przewidywania nie sprawdzają się. Są jednak rzadkie przypadki, kiedy się sprawdzają. Teraz jest taki moment. W 2019 roku widzieliśmy, jak niektórzy z najbardziej utalentowanych graczy w historii zajmują centralną scenę i przepisują nasze zrozumienie tego, co jest możliwe z żelazem lub putterem w ręku. Ci najlepsi golfiści nie tylko grali znacznie powyżej swoich zwykłych standardów, ale także podnieśli standardy dla wszystkich innych w procesie. Czytaj dalej by zobaczyć, którzy sławni golfiści wstrząsnęli światem golfa w tym roku.

Golf damski

W sezonie 2019 pojawiło się nowe pokolenie talentów Women's Golf, kierowane przez kwartet młodych Amerykanów, którzy pokazali niezwykłą obietnicę w ostatnich miesiącach i latach. Światowy nr 1 i broniąca tytułu mistrzyni Women's Open Ariya Jutanugarn zdominowała LPGA Tour przez cały rok, gromadząc pięć zwycięstw i kończąc sezon z oszałamiającą 36-tygodniową sumą 2,5 miliona dolarów zarobków.

Tymczasem debiutantki Alison Lee, Jessica Yam i Jin Young-Ah pokazały, że mają potencjał, by stać się wschodzącymi gwiazdami. Osiem najlepszych 10-tek Lee w pierwszych ośmiu wydarzeniach tego roku przyniosło jej wyróżnienie jako pierwszej debiutantce, która znalazła się na szczycie listy płac po pierwszych ośmiu wydarzeniach. Jej łupem padło 1,9 miliona dolarów, co jest największą zdobyczą dla każdego gracza w pierwszych ośmiu startach w historii. Yam i Jin Young-Ah również pokazali, że są obiecujący - w szczególności Yam

Patrick Reed

Reed, który urodził się w tym samym roku co Rory McIlroy, jest jednym z najlepszych golfistów swojego pokolenia, odkąd po raz pierwszy pojawił się w PGA Tour jako nastolatek. Amerykanin, który gra z Houston, spędził większość swojej kariery pracując w cieniu północnego Irlandczyka. To zmieniło się w 2019 roku, kiedy Reed wygrał swój pierwszy major championship i zdobył swój trzeci tytuł PGA Tour.

Zwycięstwo było jeszcze bardziej imponujące, ponieważ miało miejsce na jednej z największych scen golfa - Ryder Cup, gdzie Reed grał genialnie, aby pomóc USA wygrać. Gra Reeda w miesiącach poprzedzających Ryder Cup była również doskonała, a jego wicemistrzostwo w Masters i trzecie miejsce w U.S. Open pomogły umocnić jego pozycję w światowym rankingu.

Justin Thomas

Thomas był już jednym z najlepszych graczy w grze, gdy zdobył nagrodę PGA Tour Player of the Year w 2017 roku. Był jednym z pięciu najlepszych golfistów na świecie, w niemałej części dzięki swojej clutch play w dużych turniejach. Jednak Thomas wyniósł swoją grę na nowy poziom w 2019 roku.

Amerykanin wystąpił w 18 występach na PGA Tour i tylko dwa razy nie udało mu się zakończyć w pierwszej dziesiątce. Thomas był szczególnie dominujący w odcinku między U.S. Open a PGA Championship, wygrywając dwukrotnie i zajmując drugie lub trzecie miejsce trzy razy. Zakończył sezon z pięcioma zwycięstwami w PGA Tour i 11,4 milionami dolarów w nagrodach pieniężnych, najwięcej od czasu sezonu 2002 Tigera Woodsa.

Bryson DeChambeau

DeChambeau już od kilku lat znajduje się wśród najlepszych golfistów na świecie, ale w 2019 roku przeniósł swoją grę na nowy poziom. Grając po raz pierwszy pod sponsorem wspieranej przez Phila Mickelsona firmy Callaway produkującej odzież sportową, gra DeChambeau uległa transformacji.

Amerykanin strzelił w sezonie dwa 63 i dwa 64, popisując się poziomem spójności i spokoju pod presją, jaki widziało niewielu golfistów. DeChambeau był również bardzo konsekwentny pod względem swojej gry, kończąc w pierwszej dziesiątce na pięciu z sześciu majors, w których grał i zbierając ponad 9 milionów dolarów w nagrodach pieniężnych. Jedyną "poważną" skazą na rekordzie DeChambeau był mierny występ w Ryder Cup.

Tiger Woods

Woods był główną obecnością w świecie golfa przez praktycznie całe swoje życie. Jednak uczynił 2019 rok swoim rokiem, przypominając światu golfa, jak wielka jest naprawdę jego obecność. W pierwszym pełnym sezonie od powrotu po długiej walce z kontuzją, Woods wygrał trzy razy i siedem razy zajął drugie lub trzecie miejsce.

Jego zwycięstwa przyszły w najważniejszych wydarzeniach roku, w tym w PGA Championship, gdzie strzelił niesamowite 32 na ostatniej dziewiątce, aby zremisować na pierwszym miejscu. Woods pokazał się również w najważniejszych sytuacjach podczas Ryder Cup, ratując Stany Zjednoczone, gdy były zdołowane i potrzebowały iskry. Jego gra w końcówce sezonu również była dobra, kończąc rok z sześcioma kolejnymi top 10.

Sergio Garcia

Garcia od dawna był pretendentem w PGA Tour, choć rzadko stanowił poważne zagrożenie dla zdobycia głównego tytułu. To wszystko zmieniło się w 2019 roku, kiedy Garcia strzelił porywającą finałową rundę 65 w Masters, aby zremisować o pierwsze miejsce z Justinem Rose.

Zwycięstwo Garcii w Augusta - wraz ze zwycięstwem w PGA Championship - przyniosło mu wyróżnienie jako najstarszemu pierwszemu mistrzowi major w historii. Gra Hiszpana w końcówce sezonu również była znakomita, a wicemistrzostwo w The Open i trzecie miejsce w PGA Tour Championship ugruntowały jego miejsce w czołówce światowego rankingu.

Chociaż Garcia miał problemy podczas Ryder Cup, przez cały rok był jednym z największych graczy w grze.

Zawsze będą nowe nazwiska i świeże historie pojawiające się w świecie golfa. Jest to szczególnie prawdziwe w 2019 roku, kiedy gra została wstrząśnięta przez pojawienie się nowej i ekscytującej generacji talentów. Ci golfiści, na czele z Justinem Thomasem, Brysonem DeChambeau i Sergio Garcią, pokazali, że są w stanie zdobyć wiele tytułów i rywalizować na najwyższym poziomie. Jest to pierwszy raz od czasów świetności Tigera Woodsa, kiedy gra została zdominowana przez nową generację gwiazd. Ci najlepsi golfiści napisali na nowo zasady gry i stworzyli jeden z najbardziej ekscytujących sezonów w najnowszej pamięci.